Дали моето дете е зависно од видео игри?

Светската здравствена организација ја прогласи зависноста од видео игри како ментално нарушување, а Американската асоцијација на психијатри го спореди нејзиниот интензитет сличен како зависноста од коцкање, пушење, наркоманија.

Во Македонија недостасуваат истражувања за да видиме дали имаме зависници од видео игри, и покрај тоа што оваа брзорастечка медиумска индустрија масовно намамува и возрасни и деца. Во видео поткастот со психологот Јорданка Черепналкова - Трајкоска од Македонската асоцијација за применета психологија и гејмерот Блаже Минов отвораме дебата дали е оправдано демонизирањето на „гејмингот“ или пак ова хоби има и позитивни последиции. Но, дискутираме и за симптомите за зависност.

ТВ верзија

Dali moeto dete e zavisno od video igri
Прашања за новиот претседател
Зошто не ги применуваме документите на ОН за култу...

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Сабота, 11 Јули 2020