fbpx

Ndryshimet e vjetra dhe të reja nga zgjedhjet lokale

Sonja Stojadinoviq

Sonja Stojadinovic 200x250Dhe është koha t'i mësojmë ata që zgjedhim se votuesit nuk janë shërbëtorët e tyre, por se ata janë zgjedhur për t'i shërbyer popullit, sepse ata votojnë i votojnë dhe i paguajnë nga taksat e tyre.

Më shumë
  4 Klikime
  0 Komente

Kampionia e valës së parë, Greqia, ngec në procesin e vaksinimit

Georgia Naku

Denis-Kolundzija-400x500Ndoshta për shkak të euforisë që ka sjellë turizmi - si mundësia e vetë grekëve për të shijuar pushimet, ashtu edhe ndikimi pozitiv në ekonominë kombëtare - që publiku i gjerë ka qenë i gatshëm të tolerojë numrat e rasteve ditore mesatarisht mes 2,000 dhe 3,000 gjatë gjithë verës, dhe viktima dyshifrore ditore duke u ngjitur në shifrën mbi 40 vdekjesh në shtator, të cilën ekspertët e kanë përshkruar si "një autobus njerëzish që bien nga një shkëmb çdo ditë".

Më shumë
  137 Klikime
  0 Komente

Rruga e Serbisë drejt imunitetit kolektiv: Kush mbijeton do të dëshmojë

Denis Kolunxhija

Denis-Kolundzija-400x500Entuziazmi në muajt e parë të këtij viti lidhur me vaksinimin masiv në Serbi ishte i tillë saqë në muajin mars, Serbia ishte madje e para ndër vendet evropiane për sa i përket numrit të atyre që morën dozën e dytë për milion banorë. Tetë muaj më vonë, u vaksinua më pak se gjysma e popullsisë së përgjithshme, ndërsa Serbia përsëri arriti në vendin e parë në Evropë dhe vendin e katërt në botë!) - këtë herë, për fat të keq, sipas numrit të të infektuarve rishtas me COVID-19 për milion banorë.

Më shumë
  541 Klikime
  0 Komente

Gaz lotsjellës në vend të vaksinave

Biljana Zhikiç

Biljana-Zikik-200x250Me vetëm 48% të popullsisë së vaksinuar, gabimeve të papranueshme të grupit të ekspettëve për Covid-19 dhe protestave masive kundër vaksinimit, është e qartë se fushata e vaksinimit në Slloveni ishte jashtëzakonisht e pasuksesshme. Në vend që të bindin sa më shumë njerëz, qeveria, me komunikimin e saj të dobët dhe joprofesional dhe komunikuesit e pabesueshëm që kanë humbur prej kohësh çdo besim tek qytetarët, nga skandalet e vazhdueshme korruptive, shtypja e vazhdueshme, miratimi i masave politike e jo shëndetësore dhe sundimi autoritar, kanë ndikuar që gradualisht të humbin besimin e kandidatëve të mundshëm për vaksinim.

Më shumë
  123 Klikime
  0 Komente

Përtej teorive të konspiracionit: Si keqmenaxhimi ndikoi procesin e vaksinimit në Shqipëri

Barbara Halla

Barbara Halla 400x500Dhe ndërsa qershori dukej si momenti kur Shqipëria kishte marrë kthesën, me normat e infeksionit që ranë në numra njëshifrorë, deri në fund të korrikut (pasi një numër rekord vizitorësh kishin hyrë në Shqipëri, duke tejkaluar numrat para pandemisë), kjo normë kishte marrë tatëpjetën. Në gusht, numri i rasteve ditore arriti në 1.000.

Më shumë
  226 Klikime
  0 Komente

“Luftëtarët e lirisë “ që kërcënojnë demokracinë në Sllovaki

Mihaela Ruzhiçkova

Michaela Ruzickova 400x500Përkundër situatës relativisht të mirë sa i përket pandemisë në Sllovaki gjatë verës së vitit 2021, shteti u përball me një fushatë të gjerë kundër vaksinimit dhe kundër qeverisë. Qëllimi kryesor i këtyre fushatave ishte kryesisht kundër vaksinimit, masave dhe kufizimeve pandemike. Fushata rezultoi në protesta masive që përfunduan me një tubim të madh që u mbajt në Ditën e Kushtetutës.

Më shumë
  304 Klikime
  0 Komente

Kriza e liberaldemokracisë

Ridvan Peshkopia

Ridvan Peshkopia 400x500

Dije sociale e konsoliduar tashmë tregon se shoqëritë shemben për shkak të vendimeve të tyre të gabuara të marra mbi ide të gabuara. Sa ju takon këtyre të fundit, Perëndimi në fakt mund t’i shërbejë gjithë botës si ekspozita e ideve tmerrësisht të këqija dhe qartësisht të dështuara, të tilla si komunizmi, fashizmi, nazizmi, feminizmi, anarkizmi dhe, tani së fundmi, liberalizmi.

Më shumë
  618 Klikime
  0 Komente

Pse Shqipëria po bëhet anije që të gjithë duan ta braktisin?

Nertila Maho

Nertila Maho 400x500Qytetarë, refugjatë, emigrantë, nuk ka rëndësi, duket se askush nuk sheh një të ardhme të ndritur në Shqipëri.

Më shumë
  450 Klikime
  0 Komente

Ballkani i Hapur - Një mundësi suksesi apo një alternativë për në BE?

Hristijan Ilievski

Hristijan Ilievski 400x500Pyetja në lidhje me kuptimin e të ashtuquajturit Ballkani i Hapur dhe pasojat (pozitive ose negative) që ai ka në rajon po bëhet një temë gjithnjë e më interesante për t'u ndjekur në periudhën në vijim.

Më shumë
  212 Klikime
  0 Komente

Katër pengesa të mundshme për ngritjen e mëtejshme politike të Dimitar Apasiev dhe të Majtës

Kristijan Fidanovski

Kristijan Fidanovski 400x500Të paktën që nga referendumi për ndryshimin e emrit në vitin 2018, Partia e Majta ka qenë në rritje. Megjithatë, në planin afatgjatë, kjo rritje mund të rrezikohet nga kufizimet gjeografike dhe kadrovike, eklekticizmi ideologjik, euroskepticizmi dhe potenciali i ulët për koalicione me partinë.

Më shumë
  449 Klikime
  0 Komente

Çfarë mësuam nga 30 vjet „demokraci“?

Deni Dagalev

Deni Dagalev 400x500Partitë politike, siç e përmenda, janë subjekti kryesor politik që mund të dëshirojnë dhe në të njëjtën kohë të fitojnë pushtetin. Në 30 vitet e fundit, të gjitha partitë politike, pavarësisht se sa të përfaqësuara në mënyrë demokratike në programet e tyre, e shohin shtetin vetëm si një instrument, i cili është sinjali i parë, një hap drejt autoritarizmit.

Më shumë
  235 Klikime
  0 Komente

Amerika, Turqia apo Serbia, ku do të gjejë mbështejte Edi Rama në mandatin e tretë?

Jona Koprencka

Jona Koprencka 400x500Kjo është hera e parë në demokracinë shqiptare që një parti do të jetë në krye të vendit për tre mandate me radhë. Në momentin që të gjithë mendonin se do të ndodhte rotacioni politik, kryeministri Rama mori një mbështetje të madhe jo vetëm nga elektorati vendas, por edhe nga ndërkombëtarët.

Më shumë
  842 Klikime
  0 Komente

Huliganë dhe politikanë: A ka dallim?

Vladimir Gjorgjeviç

Vladimir Djordjevic 400x500Është vetëm një ëndërr të besosh se Serbia do të jetë në gjendje të hyjë në BE me një gjyqësor të tillë. Udhëheqja aktuale politike e Serbisë vazhdon të mbështetet në praktikat më të këqija të regjimit të Millosheviqit që nga vitet 1990.

Më shumë
  408 Klikime
  0 Komente

„Ballkani i Hapur“ i përçau shqiptarët

Sefer Tahiri

Sefer Tahiri 400x500Këtë vit, në festivalin e birrës në Korçë (Shqipëri) është i ftuar të marrë pjesë këngëtari serb Goran Bregoviç. Kishte një ortek reagimesh në publikun shqiptar ndaj lëvizjes së bashkisë së Korçës, e cila e ftoi atë, ndoshta me një tendencë për të kontribuar në zhvillimin e idesë së bashkëpunimit rajonal në fushën kulturore. Shumë artistë nga Kosova, Shqipëria dhe rajoni besojnë se Bregoviç ishte frymëzuesi i masakrave të Kosovës dhe miteve serbe. Si argument për këtë ofrohet kënga "Kallashnikov".

Më shumë
  673 Klikime
  0 Komente

(mos)Interesimi i të rinjve për politikë

Dimitar Hristov

Dimitar Hristov 400x500Nëse partitë politike duan një rini të fortë, atëherë partitë duhet t'i përshtaten kësaj epoke moderne ku të rinjtë jetojnë dhe të braktisin disa nga format e tyre të vjetruara të rekrutimit të kuadrove. Organizatat e tjera qytetare mund të rrisin vetëdijen e të rinjve për jetën politike duke krijuar punëtori, kurse të shkurtra dhe ngjarje publike me diskutantë të njohur, ku të rinjtë do të jenë edhe më të vetëdijshëm për forcën dhe fuqinë e tyre që kanë në shoqëri.

Më shumë
  305 Klikime
  0 Komente

Eksperimenti Afgan dhe dështimi i liberaldemokracisë

Ridvan Peshkopia

Ridvan Peshkopia 400x500Por, përtej Afganistanit, kriza e shtetit Veberian dhe e sistemit politik liberaldemokrat ka filluar të ndjehet edhe në Perëndim. Humbja e aftësisë apo edhe vullnetit për mbrojtjen e kufinjve nga imigracioni i paligjshëm, humbja e kohezionit social, polarizim politik ekstrem dhe rënia e vetëbesimit në trashëgiminë, kulturën, traditat dhe vlerat janë vetëm simptomat e para të krizës.

Më shumë
  797 Klikime
  0 Komente

Zjarret - një faktor surprizë pas tridhjetë vitesh pavarësi

Marjan Vuçkoviq

Marjan Vuckovic 400x500Temperaturat e larta, thatësira dhe niveli i ulët i ndërgjegjes ndezën aq shumë pasionet e elitës politike, madje edhe pyjet. Po të mos binte shi, kjo do të ishte një histori shumë e zezë për ne.

Më shumë
  327 Klikime
  0 Komente

Pse është e vështirë për Serbinë që ta njohë Kosovën?

Katarina Tadiç

Katarina Tadic 400x500Qytetarët serbë pyeten rregullisht nëse janë të gatshëm të pranojnë njohjen e Kosovës në këmbim të anëtarësimit në BE. Nuk është për t'u habitur, shumica dërrmuese thonë jo, sepse Kosova është një çështje emocionale, ndërsa BE-ja kurrë nuk ka arritur të fitojë zemrat e njerëzve.

Më shumë
  826 Klikime
  0 Komente

Si kishte raportuar Ministria e Jashtme Britanike (Foreign Office) për Maqedoninë në vitin 1917

Dr. Nenad Zhivanovski

nenad ziavanovski

Duke përgatitur delegacionin e saj për Konferencën e Paqes në Paris në vitin 1918, Ministria e Jashtme Britanike në vitin 1917 kishte përgatitur raporte për secilin vend, rajon ose ishull në botë. Synimi ishte që delegacioni britanik në konferencën e ardhshme të ishte sa më mirë i përgatitur për negociatat mbi një riorganizim të ri pas Luftës së Parë Botërore.

 

Më shumë
  644 Klikime
  0 Komente

Republika në flakë

Vesna Poposka

Vesna Poposka 400x500Zjarret i zbuluan të metat e sistemit për menaxhimin e krizave, i cili në fakt vështirë se mund të quhet "sistem". Në këtë "sistem" më shumë mbizotërojnë mangësite sesa zgjidhjet. Ky nuk është një problem i krijuar nga zgjedhjet e fundit deri më sot, por një situatë që po zhvillohej që kur vendi fitoi pavarësinë, pavarësisht përpjekjeve për të krijuar një sistem reagimi dhe parandalimi.

Më shumë
  432 Klikime
  0 Komente

 • Blogo +

  Bashkohuni me ekipin e bashkëpunëtorëve dhe sugjeroni një temë ose dërgoni një tekst, me foton tuaj dhe një biografi të shkurtër në info@iks.edu.mk.

  Lexo më shumë

 • Udhëzime +

  Tekstet duhet të përmbajnë ndërmjet 900 dhe 1300 fjalë dhe duhet të shkruhen në paragrafë të shkurtër, në një stil të kuptueshëm dhe joformal.

  Lexo më shumë

 • Shkarko +

  Ne dëshirojmë të nxitim një debat të shëndetshëm në lidhje me interesin publik dhe për këtë arsye t'i inkurajojmë lexuesit të lënë komente të arsyeshme dhe konstruktive në të gjitha blogјet tona, përfshirë edhe kritika të forta.

  Lexo më shumë

 • 1

Na ndiq