Новинарите бараат соодветно да им се вреднува трудот

Во деновите кога судот им ги одбива тужбите на новинарите кои извлекоа жива глава од Собранието на 27 април 2017 г, новинарите бараат системски промени кои ќе ја штитат нивната безбедност, подобри услови за работа и соодветно вреднување на работните часови. Пандемијата силно ја погоди оваа професија. Фелата изгуби петмина колеги, а десетици останаа без работа. Помошта од властите беше парцијална и недоволна.  На Меѓународниот ден на слободата на медиумите, во поткастот на Рес публика зборуваат Драган Секуловски, извршен директор на ЗНМ, новинарката Наташа Стојановска и претседателот на ССНМР Павле Беловски.

ТВ верзија

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии

Силно светнал ден!
Клер Дели: ЕУ нема интерес за благосостојба на мак...

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Петок, 14 Мај 2021