fbpx

A do t’i “vetëvendosë” Kurti shqiptarët në Maqedoninë e Veriut?

Sefer Tahiri

Politika

28.12.23

Прегледи

Kryeministri i Kosovës është aktivist i dëshmuar politik me rezistencë ndaj regjimit të Millosheviqit dhe ndaj qeverive të Kosovës, i njohur për hapat e tij “revolucionarë” dhe aftësitë e mrekullueshme oratorike! Si zëvendësues i mundshëm i lidershipit përmendet analisti Visar Ademi, por partia e re nuk ka pothuajse asnjë shans të formohet para zgjedhjeve.

Muajt ​​e fundit, përveç lajmeve për formimin e partive të reja politike të shqiptarëve, numër i cili së bashku me ato ekzistuese ka arritur në dhjetë, në kuloaret e ndryshme flitet rishtazi për formimin e partisë Vetëvendosje të Albin Kurtit në Maqedoninë e Veriut!

Padyshim që formimi i kësaj partie do të prishë hesapet e të gjitha partive të tjera shqiptare!

Duke gjykuar nga perceptimi i pulsit të opinionit publik në kampusin e votuesve shqiptarë, veçanërisht në rrjetet sociale, kryeministri kosovar, edhe pse jo politikan nga vendi ynë, gëzon më shumë popullaritet se të gjithë liderët e partive politike të shqiptarëve së bashku.

Ish-deputetja dhe aktivistja e njohur, Nikica Korubin, në qëndrimin e saj në rrjetet sociale me titullin „Kujt i pengon Albin Kurti”, parafrazuar në një numër të madh mediash në gjuhën shqipe ka theksuar se gjatë vizitës së saj të fundit dhe takimeve me ta, disa figura politike nga opozita shqiptare, “Sigurisht që u kënaqën duke shfrytëzuar një pjesë të popullaritetit të Albin Kurtit dhe besimin që kanë tek ai shqiptarët nga Maqedonia e Veriut. Besimi, i cili, meqë ra fjala, duhet t'i shqetësojë më shumë sesa t'i bëjë të lumtur.

Nëse formohet Vetëvendosje, shumë parti shqiptare do të zhduken nga skena e brendshme politike! Madje një pjesë e tyre që deklarohen si “parti të mëdha”. Ndonëse disa prej tyre, sidomos para zgjedhjeve duan të takohen dhe të bëjnë foto me Kurtin.

Ali Ahmeti, i pyetur nëse ka frikë nga partia e re e Kurtit, thotë jo, por mendon se nuk ka nevojë për parti të reja. “E kam theksuar 20 vite më parë se shqiptarëve nuk u duhen më shumë se dy parti”.

Kush është Albin Kurti?

Vetëvendosje mund të formohet, por për të, duhet gjetur një Albin Kurti tjetër në mesin e shqiptarëve të vendit! Nuk ka asnjë të tillë!

Kurti ishte lider i lëvizjes studentore të shqiptarëve në Kosovë dhe për shkak të kundërshtimit të tij ndaj regjimit të Millosheviqit, u arrestua në prill të vitit 1999 në Prishtinë. Nga maji deri në qershor të vitit 1999 është mbajtur në burgjet e Lipjanit dhe Prishtinës, kurse nga 13 dhjetori deri më 13 mars 2000 në burgun e Nishit.

Në procesin gjyqësor, më 13 mars 2000, ai u dënua me 15 vjet burg me akuzën e “rrezikimit të tërësisë territoriale dhe sovranitetit të Jugosllavisë”. Nga marsi i vitit 2000 deri në dhjetor të vitit 2001 ka qenë në burgjet serbe, ndërsa sot në rrjetet sociale është aktuale dhe “transmetohet” një intervistë për mediat serbe e dhënë në gjuhën serbe të rrjedhshme më 22 prill 2000 për të lavdëruar fuqinë politike të Kurtit.

Ai u lirua më 7 dhjetor të vitit 2001 nën presionin e madh të faktorit ndërkombëtar për lirimin e të burgosurve politik të regjimit serb.

Që nga viti 2005, ka mbi 10 vjet opozitë aktive revolucionare ndaj qeverisë së Ibrahim Rugovës, veçanërisht Hashim Thaçit dhe Ramush Haradinajt, duke ndërthurur filozofinë politike me protestat masive nëpër rrugët e Kosovës. Në vitin 2016, deputetët e partisë së Kurtit hodhën koktej molotovi në Kuvend.

Visar Ademi, lider i mundshëm i Vetëvendosjes në vendin tonë?

Visar Ademi është njohës i ekonomisë, por në vitet e fundit ka qenë një nga analistët politikë më të shquar në media, veçanërisht ato në gjuhën shqipe, i cili ka pasur qëndrim kritik ndaj ish-qeverisjes së Nikolla Gruevskit dhe Bashkimit Demokratik për Integrim.

Deklaratat e tij ishin gjithmonë kritike ndaj zyrtarëve të BDI-së. “Një pjesë e njerëzve që kanë qenë në poste drejtuese në BDI duhet të përgjigjen për krimin, për të gjitha ato që kanë bërë me pushtetin e kaluar. Ka shumë hipoteka, ato japin disa nga gjërat e zeza, në Maqedoni të gjithë po luftojnë korrupsionin dhe askush nuk po tregon rezultate. Korrupsionin në skuadrën e qeverisjes e bëjnë njerëzit e BDI-së”, deklaroi Visar Ademi në emisionin Triling në maj të vitit 2022.

Ai do të shkruajë se “VMRO-ja e shkatërroi shtetin, kurse LSDM-ja i shuajti shpresat. Partitë shqiptare? Ata janë vetëm 20% përgjegjës për shembjen e të parës dhe të dytës”?

Burimi: commons.wikimedia.org

Ademi nuk kurseu nga kritikat as opozitarët. “Opozita është për askund! Në vend që të kesh një "zbarkim", do të thotë t'i vjedhësh skenën BDI-së në koncert (domethënë koncertin e organizuar për të shënuar përvjetorin e Marrëveshjes së Ohrit), për shembull me 100 të rinj që do të nxirrnin në pah skandalet e qeverisë në postera, siç bëjnë protestuesit e vërtetë (të botës) dalin në konferenca patetike shtypi për të treguar se sa kushton koncerti. Me këtë kapacitet edhe ato 2-3 komuna janë mëkat që i drejtojnë. Ademi do të tregojë se, madje edhe ato janë shumë.

Në një podcast për portalin në gjuhën shqipe Ora24, më 19 nëntor, i pyetur nëse do të jetë lideri i ardhshëm i partisë së Albin Kurtit, Visar Ademi nuk është përgjigjur me vendosmëri. “Para dy muajsh kam pasur një takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Ideja e “Vetëvendosjes” në Maqedoni është shumë e vjetër dhe është ende aktive, gjegjësisht Maqedonisë i duhet një filozofi dhe ide politike. Biseduam për dy orë për planet”. I pyetur se kur do të bëhet hapi konkret, ai thotë se “Kjo nuk është një pyetje për mua, por për ata që vendosin, pra për ata që janë pjesë e procesit”.

Çështja e një partie të re në vend daton që nga viti 2010. Pastaj në Shkup erdhën liderë të njohur të Vetëvendosjes dhe u takuan me intelektualë shqiptarë, por nuk u mor asnjë vendim në lidhje me formimin e një partie të re.

Vetëvendosja si parti e re është thjesht një ide

Një nga ideologët e partisë Vetëvendosje në Kosovë është edhe Elvis Hoxha, filozof nga Tirana, i cili jeton dhe punon në Prishtinë dekadën e fundit. Para disa javësh, së bashku me një filozof të njohur politik, Husamedin Feraj, po nga Tirana, dhe me Bekim Qokun, ish-deputet i PDSH-së, aktualisht këshilltar i kryeministrit Kurti, janë takuar me drejtuesit e “Lidhjes Evropiane për Ndryshim”  e përbërë nga partitë opozitare të shqiptarëve në Maqedoni.

Në një intervistë për Alsat më 21 nëntor, Elvis Hoxha është përgjigjur se nuk mund të japë një përgjigje të saktë për formimin e partisë së re. “Ne jemi Vetëvendosje dhe siç thotë vetë fjala duhet të jetë akt i vetëvendosjes lokale. Janë aktivistë të Vetëvendosjes që janë këtu dhe kanë liri të plotë të formojnë partinë Vetëvendosje dhe kanë lirinë edhe të përcaktojnë qëndrimin e tyre për zgjedhjet e ardhshme”, thotë Hoxha.

Partia e Kurtit me mbështetjen e drejtpërdrejtë të opozitës shqiptare

Por Hoxha ka përgjigjen e saktë se Vetëvendosje mbështet opozitën politike mes shqiptarëve.

“BDI-ja është partia e regjimit, e cila është e një Maqedonie, në të cilën shqiptarët nuk ekzistojnë. Aleanca për Shqiptarët është e pavendosur dhe për momentin duket se po tenton të qëndrojë pranë BDI-së, por pret që në çdo rast të mbetet në Qeverinë e Maqedonisë. Nga ana tjetër, ne kemi një bllok opozitar dhe kjo është për t'u lavdëruar. Ne si Vetëvendosje gjithmonë e kemi mbështetur opozitën kundër të gjitha nismave politike (partitë), të cilat kanë marrë pjesë në qeveritë maqedonase, të cilat pa marrë parasysh kanë pasur për qëllim të heshtin dhe fshehin elementin shqiptar. Prandaj ne gjithmonë e kemi mbështetur opozitën shqiptare në Maqedoninë e Veriut”, theksoi Elvis Hoxha.

Më 28 nëntor, në ditën e flamurit shqiptar, partitë opozitare shqiptare: Lëvizja Demokratike, Lëvizja Besa dhe Alternativa mbajtën një tubim në Tetovë, ku edhe zyrtarisht nënshkruan Deklaratën për koalicion. TV Klan publikoi lajmin me titullin "Vetëvendosje zyrtare me mbështetje për opozitën shqiptare - merr pjesë në nënshkrimin e deklaratës së koalicionit". Mes të ftuarve të koalicionit ishin Arbër Zaimi nga Tirana, Bekim Qoku nga Struga dhe Ardita Sinani nga Presheva, të tre këshilltarë të kryeministrit Kurti.

Rivaliteti i Ramës dhe Kurtit në kampusin e partive të shqiptarëve

Ish-lideri i Aleancës Kuq-Zi nga Tirana, Kreshnik Spahiu, në gusht të këtij viti tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pasi nuk arriti të vijë në pushtet në Shqipëri, po përpiqet të vijë në pushtet në Maqedoninë e Veriut. Gjegjësisht, në zgjedhjet e fundit parlamentare në Shqipëri, asnjë kandidat i pavarur për deputet i mbështetur nga Kurti nuk fitoi mandat parlamentar.

Sipas analistit politik Xhelal Neziri, takimet e Ramës me partitë e shqiptarëve në pushtet dhe të Kurtit me opozitën në periudhën e fundit tregojnë për përhapjen e rivalitetit të tyre në bllokun politik shqiptar. “Hapja e dyerve në Qeverinë për Aleancën e Shqiptarëve ndodhi pas takimit të Taravarit me Ramën, ku nuk mori pjesë Kasami. Pra, ai rivalitet mes Ramës dhe Kurtit vërehet në skenën tonë politike, ku vërehet se Rama mbështet partitë e shqiptarëve që janë pjesë e qeverisë, ndërsa Kurti mbështet opozitën shqiptare për të fituar zgjedhjet e ardhshme”, thotë Neziri.

Ndryshe, marrëdhëniet mes Ramës dhe Kurtit janë të ftohta pasi Kurti hodhi poshtë idenë e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, një ide e vjetër e vitit 2009 dhe e përditësuar në vitin 2022, sipas së cilës një pjesë e veriut të Kosovës do t'i aneksohej Serbisë, kurse Kosovës pjesa e Serbisë jugore: Presheva, Medvegja dhe Bijanoci, pra Lugina e Preshevës. Këtë ide e ka përkrahur edhe ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili tani ndodhet në Hagë, e ka përkrahur edhe Edi Rama, e nga ana tjetër ka pasur mosmarrëveshje të thella për idenë e Ballkanit të Hapur, të cilën Kosova e bojkotoi.

Formimi i partisë së re Vetëvendosje nuk duket se do të ketë sukses para zgjedhjeve të majit të vitit të ardhshëm, por do t’ju qëndrojë mbi qafë partive aktuale politike. Duke pasur parasysh se një pjesë e madhe e shqiptarëve janë të zhgënjyer me partitë politike ekzistuese, para së gjithash për faktin se janë organizata klanore, një ditë mund të ndodhë që kjo të bëhet realitet.

Fillimisht varet nga fakti nëse do të organizohet një grup iniciativë, i cili do të nisë përgatitjet për partinë e re. Terreni është i përshtatshëm, nevojiten vetëm nismëtarë!

 

Ju lutemi lexoni rregullat para se të komentoni ose shkarkoni Vini re: Pikëpamjet dhe qëndrimet e shprehura në këtë artikull janë të autorit dhe nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht pikëpamjet e Institutit për Studime të Komunikimit ose donatorit.

Sefer Tahiri

Sefer Tahiri ka përfunduar studimet e doktoraturës me temën "Ndikimi i partive politike në politikën redaktuese të Shërbimit të Transmetimit Publik - Radio dhe Televizioni i Maqedonisë (1998-2006)". Ai jep leksione në lëndë nga fusha e medias dhe komunikimit në Fakultetin e Gjuhëve, Kulturave dhe Komunikimeve në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë dhe në Institutin për Studime të Komunikimit në Shkup. Tahiri ka 15 vjet përvojë gazetarie. Ai ka punuar si gazetar dhe redaktor në gazetën Fakti, në programin e gjuhës shqipe në MTV, ALSAT-M TV dhe ka qenë korrespondent i Radios Evropa e Lirë nga Shkupi - programi në gjuhën shqipe. Ka marrë pjesë në projekte të ndryshme studimore në fushën e mediave dhe komunikimit.