fbpx

Fuqia e dollarit është nën kërcënim?

Viktor Jakimovski

Politika

14.10.22

Прегледи

Vallë ulja e prodhimit të naftës nga vendet e OPEC-ut është një sinjal se po përgatitet një proces për të sfiduar fuqinë e dollarit dhe si Arabia Saudite është në qendër të të gjitha këtyre proceseve?

Në takimin e tyre të fundit, vendet anëtare të kartelit OPEC+ (i cili drejtohet kryesisht nga Arabia Saudite) sollën vendim për uljen e prodhimit të naftës me dy milionë fuçi në ditë në mënyrë që të rrisin çmimet - një ngjarje që ndezi alarmin në shumë vende të botës. Në mesin e atyre vendeve janë ato vende që kanë standard të ulët dhe të mesëm jetese, të cilët do të pësojnë edhe më shumë me rritjen e çmimit të energjensëve dhe efektin e tyre në ekonomi.

Është gjithashtu një goditje për vendet anëtare të BE-së, veçanërisht pasi vendimi vjen vetëm dy muaj përpara embargos së planifikuar të BE-së ndaj naftës ruse.

Megjithatë, ky akt ndoshta shqetësoi më së shumti politikanët në Uashington. Këtu do të shtrohet pyetja, pse do të shqetësoheshin Shtetet e Bashkuara të Amerikës kur edhe ata janë ndër eksportuesit më të mëdhenj të naftës në botë dhe kjo do të ishte në favorin e tyre? Përgjigja është petro-dollari (një term ose monedhë për dollarë amerikanë që përdoret për të paguar vendet eksportuese të naftës) ose dora e fshehur e hegjemonisë amerikane.

A është fuqia dhe e ardhmja e dollarit amerikan, si dhe ndoshta e ardhmja e sistemit monetar ndërkombëtar siç e njohim ne në duart e Arabisë Saudite tani!?

Si mbeti dollari valuta kryesore pas largimit nga standardi i arit dhe roli i Arabisë Saudite në këtë çështje?

Pas braktisjes së standardit të arit në vitin 1971, kjo do të nënkuptonte se rëndësia e dollarit amerikan do të fillonte të binte ngadalë. Që SHBA-të të qëndronin në krye dhe që dollari amerikan të mbetej valuta rezervë kryesore, nevojitej një strategji e re. Në vitin 1974, kriza e naftës goditi ndjeshëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Embargoja e vendeve arabe të OPEC-ut për shkak të ndihmës ushtarake të SHBA-ve për Izraelin gjatë kohës së luftës së Yom Kipurit, atëkohë katërfishoi çmimin e naftës. Inflacioni pësoi rritje, ranë bursat, ndërsa ekonominë amerikane e kaploi kaosi.

Administrata e atëhershme e presidentit Nikson e gjeti veten të tunduar me vetëm dy prioritete thelbësore – të neutralizonte naftën e papërpunuar si armë dhe të bindte Arabinë Saudite të financonte deficitin e atëhershëm në rritje të SHBA-ve me petro-dollarët e saj. Arkitektët e këtij “operacioni” diplomatik ishin Sekretari i atëhershëm i Shtetit i SHBA-ve i ngarkuar për thesarin (ekuivalenti i ministrit të financave, William Simon dhe zëvendësi i tij, Gary Parsky, të cilët marrin pjesë në bisedimet me sauditët dhe ua “shesin” idenë se SHBA-të janë vendi më i sigurt për petro-dollarët e tyre.

Bazamenti i kësaj marrëveshjeje është mjaft i thjeshtë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të blejë naftë nga Arabia Saudite dhe do t'i japë ndihmë ushtarake dhe pajisje. Në këmbim, sauditët do të kthejnë miliarda nga petro-dollarët e tyre në thesarin e SHBA-ve, respektivisht bonot e thesarit të SHBA-ve do të financojnë shpenzimet e SHBA-ve. Kjo do të thoshte gjithashtu se Arabia Saudite do të pranonte vetëm dollarë në këmbim të naftës së saj. Menjëherë pas kësaj, të gjitha vendet anëtare të OPEC-ut ranë dakord të paguanin për naftën e tyre në këmbim të dollarëve. Me këtë lëvizje, dollari amerikan mbetet edhe më tej valuta më e përdorur deri më sot.

Megjithatë, arritja e kësaj marrëveshjeje për Shtetet e Bashkuara ka një dimension tjetër - Arabia Saudite është një nga kreditorët më të mëdhenj të huaj të SHBA-ve. Gjegjësisht, pas disa takimeve, kur pothuajse gjithçka ishte rënë dakord, mbreti i atëhershëm Faisal bin Abdulaziz Al Saud këmbënguli që blerjet nga Thesari i SHBA-ve (ngjashëm me Ministrinë e Financave) të mbeten “rreptësisht sekrete”. Ky sekret në Shtetet e Bashkuara u ruajt për katër dekada, pasi para disa vitesh Thesari i tyre (Treasury) arriti në përfundimin se ky informacion ishte tashmë në përputhje me ligjin e transparencës dhe zbulimit të të dhënave.

Burimi: freepik.com

Sipas shifrave të publikuara në atë kohë, me një shumë prej 117 miliardë dollarësh, Arabia Saudite ishte ndër kreditorët e huaj më të mëdhenj të Shteteve të Bashkuara. Disa analistë kanë spekuluar se sauditët mund të maskojnë zotërimet e tyre totale të borxhit amerikan duke akumuluar bono thesari përmes qendrave financiare “offshore”, të cilat në këtë mënyrë shfaqen në të dhënat e vendeve të tjera.

Edhe pse me bumin amerikan të argjilës amerikane, Shtetet e Bashkuara kanë reduktuar varësinë e tyre nga nafta saudite, megjithatë Arabia Saudite ka ende një avantazh ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës - të ardhmen e dollarit.

Avantazhi që ka Arabia Saudite

Arabia Saudite është një nga themeluesit e OPEC-ut dhe drejton në mënyrë proaktive proceset brenda kësaj organizate. Në fillim të këtij viti, disa media të mirëinformuara raportuan se Arabia Saudite ishte në bisedime aktive me Pekinin zyrtar për shitjet e naftës në Kinë që do të paguhej në juanë.

Nëse marrim parasysh ndikimin që ka Arabia Saudite në kuadër të OPEC-ut, si dhe të mësuar nga shembulli që të gjithë vendet anëtare të OPEC-ut në vitet 1970 kanë ndjekur Arabinë Saudite në pranimin e dollarit si valutën e vetme në këmbim të naftës së tyre, atëherë ka të ngjarë që në shkëmbimin e parë të naftës saudite me juanin kinez, ky shembull do të ndiqej nga vendet e tjera anëtare të OPEC-ut, veçanërisht nga ato pak vende që ndjejnë armiqësi ndaj SHBA-së.

Megjithatë, është pikëpyetje nëse edhe Arabia Saudite do të mund ta bënte kaq lehtë një lëvizje të tillë të njëanshme, sepse, mbi të gjitha, ata kanë marrëdhënie të rëndësishme të ndërvarura me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, veçanërisht që Shtetet e Bashkuara janë jashtëzakonisht të rëndësishme për sigurinë e Arabisë Saudite.

Ndër të tjera, dhe në një kohë kur ka një recesion global dhe mungesë energjie dhe ushqimi, shumë vende kanë filluar të këmbëngulin në interesin e tyre, ku në disa raste ky interes do të thotë mbijetesë. Në një situatë të tillë, nuk do të ishte çudi të paraqitej një proces deglobalizimi në rajone të caktuara të botës. Rezervat globale të këmbimit valutor tashmë po bien me ritmin e tyre më të shpejtë këtë vit, pasi bankat qendrore të disa vendeve janë duke ndërhyrë për të mbështetur dhe mbrojtur valutat e tyre. Pikërisht për këtë arsye, këtë vit rezervat u ulën me rreth 1 trilion dollarë, ose 7,8%.

Sfida e quajtur BRIKS (BRICS)?

Aktiviteti i intensifikuar i vendeve të BRICS (një organizatë e themeluar nga Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut) pas agresionit rus në Ukrainë dhe shprehjes së interesit nga Arabia Saudite, Turqia dhe Egjipti për anëtarësim në këtë organizatë, si dhe fakti se në maj të këtij viti, ministrat e punëve të jashtme të Kazakistanit, Arabisë Saudite, Argjentinës, Egjiptit, Indonezisë, Nigerisë, Senegalit, Emirateve të Bashkuara Arabe, Tajlandës dhe vendeve të tjera, në cilësinë e vendeve të ftuara, morën pjesë për herë të parë në takimin e ministrave të jashtëm të BRICS, na tregon se shumë vende tashmë po shqyrtojnë një sistem të ri ndërkombëtar të menaxhimit të marrëdhënieve ekonomike.

Bazuar në këto instalacione, nëse analizojmë se cilat vende po mendojnë t'i bashkohen BRICS-it, shihet se ato janë pjesë e vendeve anëtare të OPEC-ut dhe/ose OPEC+, çka do të thoshte se nëse ky skenar do të realizohej, BRICS do të përfaqësonte rendin e ri botëror të energjisë. Në një skenar të tillë të mundshëm, do të nënkuptonte edhe shfaqjen e një valute të re rezervë botërore - në këtë rast, juanit kinez.

A është kjo për shkak të një efekti domino?

Është e vështirë të thuhet se vetëm një lëvizje ose një faktor ka luajtur rol për arritjen në këtë pikë, por ka një gjë që ndoshta disa do ta vlerësonin si një teori konspiracioni, por në masë të madhe mund të shërbejë kryesisht si një shpjegim për disa zhvillime të vitit të kaluar.

Nga koha që Rusia filloi operacionin ushtarak kundër Ukrainës, vendet perëndimore vendosën një sërë sanksionesh ekonomike ndaj Rusisë. Ndër këto sanksione ishin edhe përjashtimi nga SWIFT dhe ngrirja e aseteve të oligarkëve rusë, si dhe politikanëve aktualë rusë. Këto zhvillime për vendet që nuk janë partnere dhe që nuk ndajnë të njëjtat bindje politike me SHBA-të dhe shumicën e partnerëve evropianë u pa si një rrezik i madh dhe abuzim i privilegjeve të arkitekturës aktuale ekonomike dhe politike botërore. Dhe me shumë gjasë, ndoshta kanë menduar se nuk durohet më, mjaft është.

Elitat në vendet e sipërpërmendura, ndër të cilat shumica prej tyre kanë një mënyrë qeverisjeje autoritare, u ndjenë të kërcënuara, veçanërisht për kapitalin e tyre, se kjo mund t'u ndodhë atyre në të ardhmen dhe se një ose disa vende nuk duhet të kenë një pushtet të tillë mbi ato.

Prandaj interesi i shumicës së vendeve me mënyrë autoritare të qeverisjes për anëtarësim në BRICS, pra ndryshim i status quo-së, nuk duhet të jetë befasues nëse kemi parasysh se në anën tjetër janë shtetet anëtare të G7, BE-ja dhe NATO-ja.

Këtu lind pyetja, a ka aktualisht një proces të braktisjes së petro-dollarit dhe a duhet të çojë kjo në krijimin e një sistemi të ri monetar ndërkombëtar dhe një Evropë të varur nga energjia?

 

Ju lutemi lexoni rregullat para se të komentoni ose shkarkoni Vini re: Pikëpamjet dhe qëndrimet e shprehura në këtë artikull janë të autorit dhe nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht pikëpamjet e Institutit për Studime të Komunikimit ose donatorit. 

Viktor Jakimovski

Viktor Jakimovski është një shkencëtar i diplomuar politik. Ka përfunduar studimet në Fakultetin Juridik "Iustinianus Primus" - Shkup. Tani po studion për master në Marrëdhëniet Ndërkombëtare, Integrimin Evropian dhe Diplomacinë në të njëjtin fakultet.