fbpx

Јошка Фишер

Јошка Фишер е поранешен германски министер за надворешни работи и заменик канцелар од 1998-2005 година, период обележан со силната поддршка на Германија за интервенцијата на НАТО на Косово во 1999 година, проследена со спротивставување на војната во Ирак. Фишер влезе во политика откако учествуваше во анти-естаблишмент протести во 1960-тите и 1970-тите и имаше клучна улога во основањето на Германската партија на Зелените, која ја водеше речиси две децении.

Решението за две држави во 21 век

Јошка Фишер

12.01.24

Терористичкиот напад на Хамас кој се случи на 7 октомври ги отфрли нашите сфаќања за тоа кои се условите за постигнување мир на Блискиот Исток а...

ЗГОЛЕМЕНИОТ РИЗИК ОД ОСЛАБЕНАТА РУСИЈА

Јошка Фишер

10.07.23

Откако Евгениј Пригожин и неговата група „Вагнер“ го прекинаа својот поход кон Москва, војната во Украина навлезе во нова опасна...

Како ЕУ мора да се промени

Јошка Фишер

09.06.22

Повеќе децении по завршувањето на Втората светска војна, европскиот поредок се засноваше на убедувањето дека заедничките институции, заедничките...

Украдената иднина на Русија

Јошка Фишер

25.02.22

Со нападот врз Украина, рускиот претседател Владимир Путин ја оспорува не само независноста на оваа земја туку и европскиот систем во целина, кој...

Денот по НАТО

Јошка Фишер

13.12.19

Јошка Фишер Францускиот претседател Емануел Макрон е мета на критики поради тоа што го нарече НАТО клинички мртво и поради неговото зближување со...