fbpx

Nga Aleanca e Shqiptarëve tek Aleanca për Maqedoninë e Veriut

Sefer Tahiri

Politika

10.04.23

Прегледи
Cilat janë përfitimet e shtetit dhe si do të ndikojë hyrja e Aleancës së Shqiptarëve në Qeverinë e Kovaçevskit në rejtingun/vlerësimin e partisë? A do t'i përsëritet Aleancës viti 2017?

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në një takim në lagjen Çair të Shkupit, ka bërë të ditur se „për pak muaj Maqedonia do ta ketë kryeministrin e parë shqiptar“. Kjo do të thotë se pas daljes së Partisë Alternativa, Aleanca e Shqiptarëve, do të hyjë në Qeveri vetëm për disa muaj, me shumë gjasa deri në shtator, kur realisht mund të organizohet mbajtja zgjedhjeve të parakohshme.

Aleanca në pushtet për hir të integrimeve evropiane

Kur Alternativa erdhi në pushtet një vit më parë, me arsyetimin e “integrimeve europiane”, partia e Arben Taravarit, e më herët e Zijadin Selës, u tall publikisht me këto deklarata! Ai është tallur edhe me deklaratën e liderit të Alternativës, Afrim Gashi: „Më mirë të vdes se sa të jem bashkë me Ahmetin“, sepse vetë Gashi e kishte përgënjeshtruar veten, duke thënë se „me Ahmetin na ka bashkuar interesi i shqiptarëve, nuk do të lejojmë të luhet kumar kumar me shtetin dhe integrimet në BE“.

Pikërisht integrimi evropian ishte arsyetimi i Aleancës së Shqiptarëve për t'iu bashkuar qeverisë së Kovaçevskit. “Periudha në të cilën jemi tani si vend është ndryshe nga ajo para shkurtit të vitit 2022. Pushtimi i Ukrainës ndryshoi shumë gjëra, si dhe fillimi i skriningut të Maqedonisë dhe Shqipërisë me BE-në. Jemi të vetëdijshëm se ky afrim me qeverinë nënkupton përpjekjen tonë për të arritur 80 deputetë”, thoshte Taravari, në përpjekje për të shpjeguar kalimin në qeveri”.

Ndryshe, zakonisht në vend se nga aspekti i objektivave programore dhe parimeve të qeverisjes, përfshirja në qeveri komentohej në opinion më shumë në drejtim të marrjes së tre posteve ministrore dhe pozitave të tjera në administratë. Kështu, ministër i Drejtësisë u emërua Krenar Lloga, djali i axhës së Ziadin Selës, ish-kryetarit të kësaj partie, ndërsa ministër i Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti, miku i ngushtë i kryetarit të partisë, Arben Taravari. Nga dega e Gostivarit, prej nga vjen Taravari, Ministër i Shoqërisë Informatike dhe Administratës është emëruar edhe Azir Aliu.

VMRO - DPMNE akuzoi se “për ministër të Drejtësisë, po propozohet vëllai i të dyshuarit për vrasjen e Dilaver Bojkut“ i dënuari i njohur për prostitucion të paligjshëm nga fshati Veleshtë i Strugës. Në gusht të vitit 2017, në mes të ditës, ai u vra në Strugë, para tavernës së tij pranë stacionit të vjetër të autobusëve.

Një marrëveshje, shtëpi ndërton

VMRO-DPMNE opozitare akuzoi edhe liderin e Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari për korrupsion politik. Nënkryetari i VMRO DPMNE-së Aleksandar Nikolovski thirri Komisionin Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit që të hetojë se si Taravari ka blerë një shtëpi në lagjen Taftalidze të Shkupit “për 500 euro për metër katror”, e cila ishte në pronësi të deputetit të BDI-së, Ismail Jaoski. Sipas tij, ky është çmimi i koalicionit të ri LSDM – Aleanca për Shqiptarët.

Sipas Taravarit, këto janë, siç thotë, akuza mjaft foshnjore. Kreu i Aleancës për “Fokus” ka dhënë këtë përgjigje: “Shtëpia është blerë në vitin 2021, procedura dhe dokumentacioni i blerjes dhe shitjes është tërësisht i pastër. Kemi edhe shumë për të rinovuar, dhe do ta paguajmë kredinë, të jemi shëndoshë, për një kohë të gjatë. Ju ftoj për kafe në shtëpinë time dhe për të parë se për çfarë bëhet fjalë. Shpresoj që akuzuesit një ditë t'ju lejojnë t'i hidhni një sy përditshmërisë së tyre. Epo, për të bërë një krahasim…”

I pyetur nëse është e vërtetë që shtëpia është blerë nga një zyrtar i BDI-së, Taravari thotë se nuk ka një informacion të tillë, duke theksuar se shtëpinë ia ka gjetur një shok dhe është marrë vesh me një grua që nuk ka lidhje me politikën.

LSDM - parti për koalicion me të gjitha partitë shqiptare

Në vitin 2015 në një tekst kam shkruar se “Zaevin nuk ua merr askush”! Nga kjo distancë, kjo deklaratë jo vetëm që është e saktë, por duhet riformuluar me shtesën – “LSDM-në nuk ua merr askush”! Që nga viti 2017, nuk ka parti politike të shqiptarëve që nuk ka provuar koalicion qeveritar me LSDM-në.

Aleanca e Shqiptarëve, në zgjedhjet parlamentare të vitit 2016, ishte në koalicion me partinë Uniteti të Gzim Ostrenit dhe Rilindjen Demokratike Kombëtare (RDK) të Vesel Memedit, të formuar nga Rufi Osmani, dhe me tre deputetë u bë pjesë e qeverisë së Zaevit, por vetëm për një kohë të shkurtër.

Në cikle të ndryshme zgjedhore parlamentare, lokale dhe presidenciale, Aleanca ka qenë në koalicion me BESA-n ose Alternativën. Me VMRO-DPMNE-në, partinë e Majta, Alternativën dhe BESA-n, më 5 nëntor 2021 tentuan të formojnë një shumicë të re parlamentare për të rrëzuar qeverinë e socialdemokratëve dhe integristëve. Përpjekja ishte e pasuksesshme!

Burimi: sitel.com.mk

Në zgjedhjet e fundit lokale, Aleanca e Shqiptarëve bashkëpunoi me VMRO-DPMNE-në, ndërsa në Facebook ishin të shpeshta fotot e liderit të Aleancës së Shqiptarëve, Arben Taravari, me kryetaren e Shkupit, Danela Arsovska, e cila më vonë u tregua jo bashkëpunuese me Aleancën dhe Alternativën.

Bashkëpunimi me VMRO-DPMNE-në nuk i dha Aleancës rezultat të mirë në zgjedhjet lokale dhe marrëveshja u prish pas protestave të kësaj partie kundër marrëveshjes me Bullgarinë. Pozicionimi afër LSDM-së lidhet edhe me kapacitetin e koalicionit të Mickovskit dhe VMRO-DPMNE-së me partitë e shqiptarëve, i cili po del të jetë i dobët.

Nga një parti me prapashtesën “për shqiptarët”, Aleanca kërkon të tregojë me këtë lëvizje se në “momente historike” është në gjendje të vendoset mbi interesat partiake e etnike dhe të punojë për interesat shtetërore!

Çfarë përfiton dhe çfarë humb Aleanca nga pjesëmarrja në qeveri?

Përfshirja e Aleancës në qeveri siguroi stabilitet parlamentar, pasi mazhoranca nuk kërcënohet nga deputetët e “Grupit të Zjarrit” të BDI-së dhe as nga deputetët e partive më të vogla. Ky stabilitet kontribuon në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian dhe ndikon në konfrontimin me forcat pro-ruse në Maqedoninë e Veriut.

Si do të ndikojë pjesëmarrja në Qeveri për Aleancën e Shqiptarëve?

Nënkryetarja e BDI-së, Teuta Arifi, ka shkruar kolumne politike në vitin 2009. Në njërën prej tyre, me titull Demokratura, ka shkruar se “VMRO-ja mund ta lodhë BDI-në, por jo shqiptarët!”.

Në fakt, VMRO-DPMNE-ja e shpenzoi plotësisht PDSH-në. Në vitin 2008, PDSH-ja e Arben Xhaferit dhe Menduh Thaçit u “instalua” në pushtet pa legjitimitet, sepse BDI-ja ishte fituese e zgjedhjeve. Aleanca është e vetëdijshme se vendimi i PDSH-së ishte më i gabuari i kësaj partie. Sot PDSH-ja është parti me një deputet, ndërsa BDI-ja vazhdon të jetë partia më e madhe e shqiptarëve!

Një parti serioze politike, e cila dëshiron të tregojë se është ndryshe nga BDI-ja, nuk duhet të mjaftohet me “arritjet” e llojit të fotove me kolltukë e kravata, të publikuara në rrjetet sociale apo portale, rrëfimi i të cilave është kinse e stilit PR: "jemi takuar me këtë apo atë", që për publikun nuk përbëjnë asgjë thelbësore. Kur pritshmëritë e anëtarëve ndaj politikës (dhe ato kadrovike, natyrisht) janë të larta, zhgënjimet janë gjithashtu të larta. Reduktimi i partisë në një grup të vogël interesi, që shpërndan poste për anëtarët e kryesisë apo kryetarët e degëve, ndikon që një parti e tillë të mos bëhet masive dhe pretendente për marrjen e pushtetit faktik.

Aleanca ka 8 deputetë, kurse Alternativa 4 deputetë, por kur shumica parlamentare nuk ishte në këmbë të sigurta - pas daljes së BESË-s nga qeveria - ishin si 8. Edhe pse Alternativa premtoi se përveç integrimit europian do të hynte në qeveri për të rishikuar, siç i quajnë ata, proceset e montuara politike, rihetimi i tyre nuk filloi kurrë.

Aleanca ishte pjesë e qeverisë së Zaevit në vitin 2017, por ish-kryeministri dhe partia e tij morën Ministrinë e Shëndetësisë si “shpërblim” për pjesëmarrjen në qeveri dhe në këmbim ofruan postin e zëvendëskryeministrit për reforma, post që Zijadin Sela e quajti “ministër për burek”, A do të përsëritet historia?

 

Ju lutemi lexoni rregullat para se të komentoni ose shkarkoni Vini re: Pikëpamjet dhe qëndrimet e shprehura në këtë artikull janë të autorit dhe nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht pikëpamjet e Institutit për Studime të Komunikimit ose donatorit.

Sefer Tahiri

Sefer Tahiri ka përfunduar studimet e doktoraturës me temën "Ndikimi i partive politike në politikën redaktuese të Shërbimit të Transmetimit Publik - Radio dhe Televizioni i Maqedonisë (1998-2006)". Ai jep leksione në lëndë nga fusha e medias dhe komunikimit në Fakultetin e Gjuhëve, Kulturave dhe Komunikimeve në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë dhe në Institutin për Studime të Komunikimit në Shkup. Tahiri ka 15 vjet përvojë gazetarie. Ai ka punuar si gazetar dhe redaktor në gazetën Fakti, në programin e gjuhës shqipe në MTV, ALSAT-M TV dhe ka qenë korrespondent i Radios Evropa e Lirë nga Shkupi - programi në gjuhën shqipe. Ka marrë pjesë në projekte të ndryshme studimore në fushën e mediave dhe komunikimit.