fbpx

Res publica prezanton: Histori nga rajoni #5

„Epidemia e dizinformatave“

Të ndërmarrësh veprime në bazë të informacionit të gabuar mund të vrasë. Sipas disa studimeve, në 3 muajt e parë të vitit 2020, pothuajse 6.000 njerëz në të gjithë botën ishin shtruar në spitale për shkak të dizinformatave në lidhje me koronavirusin. Gjatë kësaj periudhe, besohet se të paktën 800 njerëz mund të kenë vdekur për shkak të dizinformatave në lidhje me KOVID-19.

Numri i madh i informacioneneve - disa të sakta, disa të pasakta - që përhapen me një ritëm jashtëzakonisht të shpejtë, shumë lehtë mund të kenë një rezultat tragjik. Organizata Botërore e Shëndetësisë këtë fenomen e ka quajtur "Infodemi". Informacioni i rremë është i shumëllojshëm. Që nga ditët e para të pandemisë, shumica e këtyre informacioneve kanë vënë në dyshim ashpërsinë dhe seriozitetin e KOVID-19. Ata gjithashtu dyshuan në efektivitetin e mbajtjes së maskave dhe rekomanduan barna dhe trajtime pa mbështetje shkencore dhe mjekësore. Ata gjithashtu diskreditojnë edhe efektivitetin e vaksinave, duke deklaruar se ato mund të ndryshojnë ADN-në e njeriut.

Dizinformatat krijojnë terren pjellor për pasiguri. Pasiguria, nga ana tjetër, nxit skepticizmin dhe mosbesimin ndaj institucioneve dhe mediave. Në këtë mënyrë krijohet një mjedis i dominuar nga frika, ankthi, agresioni, drejtimi i gishtit të fajit dhe nga hedhja poshtë e masave të provuara për mbrojtjen e shëndetit publik.

E gjithë kjo, në fund të fundit, çon në humbjen e jetës së njerëzve.

Në "Histori nga rajoni #5" do të zbulojmë se si vendet e Ballkanit u përballën (dhe po përballen) me të ashtuquajturën "Infodemi". Lajmet e rreme nuk njohin kufij. Përmes përvojave të tyre, ne mund të mësojmë se si të mbrohemi nga epidemia e dizinformatave.

Me tekstin e parë fillojmë të premtën më 25.06.2021.

Edicioni i pestë i projektit “Histori nga rajoni” zbatohet nga Res Publica dhe Instituti për Studime të Komunikimit (ISK),  në bashkëpunim me partnerët tanë nga Kroacia (Lupiga), Kosova (Sbunker), Serbia (Ne davimo Beograd), Bosnja dhe Hercegovina (analiziraj.ba), Mali i Zi (PCNEN) dhe Greqia (Macropolis).

Iniciativën „Histori nga rajoni“ e realizon Instituti për Studime të Komunikimit në kuadër të projektit „Bashko pikat: politika të përmirësuara përmes pjesëmarrjes qytetare“, zbatuar nga Instituti për Studime të Komunikimit (ISK), me mbështetje të Ambasadës Britanike në Shkup.

Partnerët tanë

PCNEN LOGO PARTNERI
PCNEN LOGO PARTNERI
PCNEN LOGO PARTNERI
PCNEN LOGO PARTNERI
PCNEN LOGO PARTNERI
PCNEN LOGO PARTNERI
PCNEN LOGO PARTNERI
PCNEN LOGO PARTNERI
PCNEN LOGO PARTNERI
PCNEN LOGO PARTNERI
PCNEN LOGO PARTNERI
PCNEN LOGO PARTNERI

Lufta kundër dizinformatave dhe lajmeve të rreme është një zgjedhje "të jemi apo të mos jemi"!

Teofil Blazhevski

Teofil Blazevski 400x500Lufta kundër lajmeve të rreme dhe dizinformimit është shumë më e vështirë se të gjitha masat dhe aktivitetet e ndërmarra ndërkombëtarisht dhe të miratuara ose të zbatuara në vend. Është një proces kompleks në të cilin as media, as institucionet, as organizatat e shoqërisë civile, të paktën individët, nuk mund të luftojnë të vetëm, kurse pasojat mund të jenë shumë më të frikshme se këto aktualisht.

Më shumë
  333 Klikime
  0 Komente

"Raki, hudhër dhe limon": Si lajmet e rreme rrezikuan jetën e njerëzve në Shqipëri

Nertila Maho

Ivan Subotic 400x500Problemi i vërtetë ishin qëndrimet joshkencore dhe të pabazuara që filluan të qarkullonin në shumicën e faqeve të internetit në muajt e parë të pandemisë. Mund të gjesh lehtësisht "lajme të rreme" se si COVID-19 mund të trajtohet në shtëpi me raki!

Më shumë
  683 Klikime
  0 Komente

Kush dhe si gënjeu për Kovid-19 në Serbi?

Ivan Subotiç

Ivan Subotic 400x500Në një moment, në media mund të lexohej se Tylol Hot (një pluhur me paracetamol që trajton ftohjet) në kombinim me rakinë shëron Kovid-19, megjithëse kombinimi i alkoolit dhe paracetamolit është i rrezikshëm për shkak të rritjes së mundshme të efekteve anësore të ilaçit.

Më shumë
  642 Klikime
  0 Komente

P(l)andemija

Ivor Fuka

Ivor Fuka 400x500Është e qartë, ngado që të kthehemi, me lajmet e rreme, dizinformatat dhe teoritë konspirative, ne do të luftojmë për një kohë të gjatë. Dhe a kemi përmendur tashmë që politikanët janë ndër shpërndarësit më të mëdhenj të dizinformatave? Ja pra, tani po ua bëjmë me dije!

Më shumë
  324 Klikime
  0 Komente

Lajmet e rreme dhe konfuzioni në kohë pandemie në Kosovë

Violeta Zefi

Violeta Zefi 400x500Teoritë e konspiracionit dhe lajmet e rreme shpërndaheshin më shpejt se vetë virusi. Ato nuk njihnin kufij, moshë, gjini apo edhe kombësi.

Më shumë
  423 Klikime
  0 Komente

Faktet alternative dhe teoritë e konsiparcionit në kohën e pandemisë

Vuk Vuçetiç

Minas Bakalcev 400x500Të gjitha teoritë e konspiracionit kanë premisa shumë të thjeshta mbi të cilat funksionojnë. Në themel të çdo teorie konspirative është ndarja e botës në të mirë dhe të keqe. Është e vështirë t'i përgënjeshtrosh, sepse kushdo që përpiqet ta bëjë këtë konsiderohet pjesëmarrës në konspiracion. Problemi është se këto teori përhapen shumë shpejt, zakonisht përmes rrjeteve sociale, por edhe grupeve të mbyllura në disa platforma si Viber dhe të ngjashme.

Më shumë
  206 Klikime
  0 Komente

Të fundit në Ballkan: Rruga e vështirë e Kosovës për të siguruar vaksina

Arbër Fetahu

Arber Fetahu 400x500Para disa javësh, pandemia shënoi përvjetorin e saj të parë. Kovid-19 vuri në pah problemet sistematike në sistemin shëndetësor dhe institucionet e tjera të Kosovës. Ndërsa numri i lartë i rasteve pozitive dhe rasteve të vdekjes u bënë lajmi kryesor në media, deklaratat e qeverisë se ata kishin siguruar qindra mijëra vaksina ishin plot shpresë, por me kusht që këto të ishin të vërteta.

Më shumë
  448 Klikime
  0 Komente

Argumente dhe akuza ndërpartiake në vend të vaksinave

Vanja Stokiç

Vanja Stokic 400x500Përveç disa përpjekjeve të izoluara, shumica e njerëzve nuk reagojnë dhe nuk kërkojnë llogari nga institucionet. Ata madje nuk e pranojnë as mundësinë e rrallë që u ofrohet për t'u vaksinuar. Sikur duan të presin, për të parë nëse kundërshtarët e vaksinimit apo mjekët kanë të drejtë dhe si do të përfundojë e gjithë drama e furnizimit me vaksina. Me shumë gjasë do të jetë tepër vonë atëherë.

Më shumë
  376 Klikime
  0 Komente

Dështimi i Bullgarisë sa i përket vaksinimit kundër KOVID-19: rreziqe të mëdha, rezultate mediokre

Vladimir Atanasov

Naum Kajcev 400x500Programi i vaksinimit i Bullgarisë mund të konsiderohet vetëm si një dështim. Mund të jetë pasojë e një numri faktorësh - organizimit të dobët, paaftësisë dhe konfliktit të mundshëm të interesit. Nga ana tjetër, drama, e cila po zbërthehet tani, nuk duhet të na habitë. Bullgaria është e dyta në BE për nga numri i vdekjeve për kokë banori në bazë të statistikës javore dhe e fundit në BE për nga numri i vaksinave të administruara për kokë banori.

Më shumë
  739 Klikime
  0 Komente

Ritëm tmerrësisht i ngadaltë i vaksinimit në Kroaci

Vedrana Simičević

Naum Kajcev 400x500Nepotizmi, strategjia dhe komunikimi i dobët me publikun shënuan muajt e parë të vaksinimit dhe ndikuan në faktin që Kroacia aktualisht të gjendet në fund të shkallës së BE-së për sa i përket përqindjes së popullsisë së vaksinuar. Ndërsa është duke u tërbuar vala e tretë e pandemisë, qytetarët janë të irrituar kur shohin në disa qytete njerëz të shëndetshëm të moshës së mesme tashmë të vaksinuar, kurSe diku tjetër ata mbi 70 vjeç janë ende në pritje të telefonatës për vaksinim.

Më shumë
  423 Klikime
  0 Komente

Herdo-kurdo, do të bëhet! – Si po zhvillohet vaksinimi në Maqedoni

Stefan Ristovski, Angel Mojsovski

Ristovski MojsovskiNumri i të infektuarve dhe i rasteve të vdekjes është rritur ndjeshëm në periudhën e kaluar, dhe situata epidemiologjike në vend është kritike. Megjithatë, Komisioni për sëmundje infektive nuk planifikon të rekomandojë masa shtesë parandaluese për momentin, duke ngritur dilemën nëse shëndetësia apo ekonomia kanë përparësi në këtë pandemi.

Më shumë
  448 Klikime
  0 Komente

Greqia është në prag të realizimit të normës së BE-së sa i përket vaksinimit, mirëpo po përballet me presion në vigjilje të sezonit turistik

Georgia Nakou

Georgia Nakou 400x500Qarqet qeveritare po shpresojnë se rritja e normës së vaksinimit dhe moti i ngrohtë do të ulin numrat e rasteve në nivele të menaxhueshme dhe do ta bëjnë më të sigurtë pritjen e vizitorëve për hir të ekonomisë. Shifrat thonë se kjo do të ishte një strategji me rrezik shumë të lartë nga sa pranohet publikisht.

Më shumë
  344 Klikime
  0 Komente

Në kuptimin e plotë të fjalës, në Serbi do të ketë vaksina për t’u hedhur

Igor Todoroviç

Igor Todorovic 400x500Serbia është e para në Evropë dhe e shtata në botë sipas shkallës së vaksinimit të plotë! Por, duke marrë parasysh lëvizjet e fundit të autoriteteve, ka një ngecje. Pas të gjitha mrekullive që kemi parë në dekadat e fundit, radha i erdhi turizmit të vaksinave Deklaratat dhe aktivitetet kundërthënëse që nga fillimi i epidemisë, veçanërisht ato që vijnë nga shtabi i krizës, kanë ngjallur dyshime te njerëzit dhe kanë lënë hapësirë ​​për teoritë e konspiracionit. Për më tepër, shpenzimet e importit të vaksinave janë të panjohura. Pyetja është nëse kërkesa për vaksinim do të rritet.

Më shumë
  702 Klikime
  0 Komente

Mali i Zi dhe vaksinimi kundër KOVID-19: O Zot, na jep shëndet

Daniela Vukçeviç

Daniela Vukcevic 400x500Kohë më parë, këngëtarja shumë e njohur nga rajoni Lepa Brena, në një nga këngët e saj kishte kënduar "O Zoti na jep shëndet dhe lumturi". Megjithëse kanë kaluar më shumë se tre dekada nga kjo këngë, ky refren është veçanërisht i rëndësishëm sot.

Më shumë
  626 Klikime
  0 Komente

(Dez)Integrimi i BH-së në Bashkimin Evropian

Mahir Sijamija

Mahir Sijamija 400x500Nuk mund të presim që BH-ja të anëtarësohet në BE derisa të bëhemi rezistent ndaj virusit të korrupsionit, krimit dhe politikave nacionaliste që po e paralizojnë vendin.

Më shumë
  425 Klikime
  0 Komente

Tetë vjet më pas: A është Kroacia më në fund vërtet e gatshme për Evropën?

Bojana Guberac

Bojana Guberac 400x500Kroacia u bë anëtare e Bashkimit Evropian në ditën e parë të korrikut të vitit 2013. Shumë njerëz kishin frikë nga anëtarësimi në BE për arsye të ndryshme, që është e qartë nga përqindja jo e vogël e qytetarëve që ishin kundër një bashkimi të tillë. Një nga arsyet e kësaj frike ishte pyetja se çfarë do të na ofronte BE-ja. Por, gati tetë vjet më vonë, kam disi përshtypjen se sot nuk është më pyetja se çfarë do të na sjellë Evropa, por se çfarë i kemi sjellë ne Evropës, respektivisht kush kaloi më mirë në atë martesë të kontraktuar dhe me emrin e kujt lidhet trembëdhjetëshi fatkeq i vitit të anëtarësimit.

Më shumë
  720 Klikime
  0 Komente

Rrugëtimi i Greqisë në BE: Solidariteti vështirë se mund të arrihet, por gjithashtu mungon edhe qasja e dyanshme

Alexandra Voudouri

Alexandra Voudouri 200x250Këtë vit Greqia do të festojë 40 vjetorin e saj si anëtare e një prej "klubeve" më të fuqishme në botë, Bashkimit Evropian. Rrugëtimi evropian i Greqisë ka qenë mjaft i vështirë, madje vendi ishte shumë afër një daljeje nga Bashkimi Evropian. Duke mësuar rrugëtimin e vështirë, Greqia e kishte siguruar pozicionin e saj në Bashkimin Evropian, por ende nuk mund të gjejë një mënyrë për të pasur një rol të fuqishëm për të ndihmuar dhe solidarizuar me vendet që aspirojnë të bëhen anëtare të BE-së.

Më shumë
  430 Klikime
  0 Komente

Disa leksione dëshpëruese që vendet e Ballkanit Perëndimor mund të mësojnë nga përvoja e Bullgarisë me BE-në

Radosveta Vasileva

Radosveta Vasileva 200x250Në vitin 2007, ne ishim aq të lumtur dhe krenarë saqë më në fund u gjetëm në atë vend mitologjik, në atë klub pretendendues vetëm për anëtarët e zgjedhur, i njohur si Bashkimi Evropian. Megjithatë, trembëdhjetë vjet pas anëtarësimit, kjo ëndërr evropiane është më shumë i ngjanë një makthi.

Më shumë
  202 Klikime
  0 Komente

Vrapimi në drejtim të gabuar: Pakënaqësia e Ramës nga BE-ja në lidhje me vaksinimin është rezultat i nervozës në rritje

Alfonc Rakaj

Alfonc Rakaj 200x250Kritika e fundit e Edi Ramës ndaj Bashkimit Evropian rreth përjashtimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor nga planet e tij të imunizimit pasqyron rritjen e nervozizmit në marrëdhëniet midis Brukselit dhe vendeve në rajon. Ndërsa po zbehet gradualisht perspektiva e zgjerimit të BE-së, shumë njerëz po pyesin nëse po hyjmë në një epokë të re të marrëdhënieve midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

Më shumë
  416 Klikime
  0 Komente

"As këtu, as atje": Marrëdhëniet e ndërlikuara të Kosovës me Bashkimin Evropian

Butrint Berisha

Butrint Berisha 200x250Zhvillimet e brendshme politike të BE-së kanë çuar në paaftësinë e saj për të zbatuar një politikë të qëndrueshme dhe kohezive ndaj Kosovës, siç u dëshmua në rastin e liberalizimit të vizave. Kosova është i vetmi vend në rajon që konsiderohet vetëm një kandidat i mundshëm nga ana e BE-së.

Më shumë
  368 Klikime
  0 Komente