fbpx

Nertila Maho

Nertila Maho ka gati 14 vjet përvojë në mbulimin e çështjeve ekonomike si gazetare në Shqipëri. Në 4 vitet e fundit ajo ka punuar për Monitor, Revista e vetme ekonomike në Shqipëri. Përvojat e saj të mëparshme përfshijnë 8 vjet në të përditshmen Panorama, gazeta më e madhe në vend dhe dy vjet në televizion. Ajo ka një diplomë Bachelor në Gazetari dhe një Master në Marketingu (Programi Nebraska) në Fakultetin e Ekonomisë, Universiteti i Tiranës. Ajo ka qenë aktive në publikimin e artikujve për sektorë të ndryshëm si turizmi, energjia, tregu i sigurimeve, financat etj.

Shqiptarët sot duhet të punojnë dy dekada më shumë se më parë për të blerë një apartament

Nertila Maho

04.01.23

Ky është një sistem i ndërtuar prej dekadash dhe ka nevojë për një qasje krejtësisht të ndryshme nga të gjithë, duke filluar nga lart. Një qasje ku institucionet do të fillonin të shihnin mbi të gjitha interesin...

Familjet shqiptare i pret një dimër i ashpër

Nertila Maho

28.10.22

Askush nuk po thotë se do të kishim qenë plotësisht imun ndaj kësaj krize globale, por disa masa mund të kishin shërbyer për zbutjen e ndikimit të...

Pse Shqipëria po bëhet anije që të gjithë duan ta braktisin?

Nertila Maho

24.09.21

Nertila Maho Qytetarë, refugjatë, emigrantë, nuk ka rëndësi, duket se askush nuk sheh një të ardhme të ndritur në Shqipëri. Rreth vitit 300 para Krishtit afro 6.000 luftëtarë ilirë u larguan nga vendi pas vrasjes së mbretit Kliti nga Aleksandri i Madh....

“Raki, hudhër dhe limon”: Si lajmet e rreme rrezikuan jetën e njerëzve në Shqipëri

Nertila Maho

09.07.21

Nertila Maho Problemi i vërtetë ishin qëndrimet joshkencore dhe të pabazuara që filluan të qarkullonin në shumicën e faqeve të internetit në muajt e parë të pandemisë. Mund të gjesh lehtësisht “lajme të rreme” se si COVID-19 mund të...

Vdekja që ndezi protesta nga një brez që humbi shpresën

Nertila Maho

18.12.20

Nertila Maho Ironikisht, masat që synonin të shpëtonin jetë në këtë pandemi për herë të parë shkaktuan vdekjen tragjike të një të riu. Më 8 dhjetor, nga të dy të shtëna humbi jetën 25-vjeçari Klodian Rasha. Arma u shkrep nga një polic dhe rrethanat...