fbpx

Милорад Стојмановски

Милорад Стојмановски е новинар со тридецениско искуство, главно во печатените медиуми. Почнал како хонорарен соработник во Македонската телевизија, а првото вработување му е како спортски новинар во Вечер. По неколкугодишното искуство како уредник во магазинот „Скок“, заедно со колегите е еден од основачите на „Дневник“, во кој ги минува сите позиции, заклучно со позицијата заменик главен уредник. Има кусо работно искуство и со порталот „Спортмедиа“, а моментно работи во весникот „Слободен печат“. Долгогодишен дописник на странски спортски магазини, агенции и портали, како и член на Собранието на Македонскиот олимписки комитет. Известувал од повеќе значајни спортски настани, како Олимписките игри во Атина и светски и европски првенства во фудбал и кошарка.

Вештачката интелигенција под лупа: Дигиталниот екосистем, ЕУ, и Македонија

Андреј Дамески

10.06.24

Усогласеноста на македонското законодавство со неодамна донесените формални акти на Европската Унија кои се однесуваат на дигиталниот екосистем...

Инфлацијата како политичка игра на моќ која тргнала наопаку

Јанис Варуфакис

24.06.22

Стратегијата стара половина век, предводена од корпорации, Вол Стрит, влади и народни банки, и понатаму не е завршена. Како резултат на тоа,...

Македонскиот спорт доби патоказ како да ја смени легислативата

Милорад Стојмановски

25.11.19

ALB Милорад Стојмановски Владините претставници Даниел Димевски и Ѓорѓи Тасев од прва рака можеа да ги слушнат забелешките во седиштето на ИОК во...

Пандев сака да биде нов претседател на ФФМ, но тоа не е доволно!

Милорад Стојмановски

07.12.18

МК   ALB Милорад Стојмановски Во битката за фотелја во ФФМ секогаш решавачка била „техниката“ на добивање гласови од делегатите со поткуп,...

Можно ли е чудо на Европското првенство во ракомет со селекторот Гонзалес?

Милорад Стојмановски

11.01.18

Милорад Стојмановски Кога елитните ракометни собири ни се во близина, речиси секогаш постигнуваме добри резултати. СП 2009 во Хрватска беше наше...

Суперкупот и непостоечкиот план за евакуација на арената „Филип Втори“

Милорад Стојмановски

28.06.17

Милорад Стојмановски Не верувам дека Суперкупот нема да се одржи во Скопје. Ако намерата беше таква, досега УЕФА тоа одамна ќе го стореше. Лично...

Ранети арени

Милорад Стојмановски

19.05.17

Милорад Стојмановски Спортските објекти што се изградени со буџетски пари не смеат да бидат извор за заработувачка што ќе заврши во приватни...

„Чиста Македонија“ го извалка спортот

Милорад Стојмановски

17.03.17

Милорад Стојмановски Со поддршката на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, спортскиот амбасадор Кире Лазаров покажа слаб...